تبلیغات
انگلیسی برای همه English For All - 5 نکته مهم (اگر میخوایید انگلیسی حرف بزنید!)
خیلی از ما دوست داریم براحتی انگلیسی بفهمیم و حرف بزنیم. شاید مهمترین هدف از یادگیری زبان برای افراد عادی هم همین باشه.
توی این مقاله به پنج نکته ای که ما رو به این هدف میرسونه، و البته اغلب اوقات ازشون غفلت میشه، اشاره شده.
 
منبع:
ترجمه ای آزاد از سایت www.talkenglish.com
1- زیاد دنبال یادگیری گرامر نباشید!

از نظر خیلی از دانشجویان دوره ESL این نکته کمی عجیب بنظر میاد، اما یکی از مهمترین قوانین برای بهتر انگلیسی حرف زدنه. موقع امتحانات برید سراغ گرامر، اما اگر میخوایید انگلیسی رو روان صحبت کنید، باید سعی کنید زبان رو بدون مطالعه گرامر یاد بگیرید.
یادگیری گرامر فقط شما رو کند و گیج میکنه. بجای اینکه مثل یک فرد بومی حرف بزنید ذهنتون درگیر قواعد جمله سازی میشه. جالبه که بدونید افراد خیلی کمی از انگلیسی زبان ها هستند که بیشتر از 20درصد از گرامر رو بدونند. براحتی از روی تجربه ای که دارم میتونم بگم که در واقع دانشجویان دوره ESL خیلی بیشتر از انگلیسی زبانها قواعد بلدند. زبان مادری من انگلیسیه و تخصصم ادبیات انگلیسی و بیشتر از ده ساله که  تدریس میکنم. با این حال، بسیاری از دانشجویانم بیشتر از من از جزییات قواعد سر در میارن.
اغلب وقتی که از دوستان انگلیسی زبانم سوالی درباره گرامر میپرسم، تنها عده کمی قادرند جواب درستی بدن. با این وجود اونا خیلی سلیس حرف میزنند، براحتی میخونند و مینویسند و با دیگران ارتباط برقرار میکنند.
حالا شما میخوایید که تعریف "افعال سببی" (causative verbs) رو حفظ کنید، یا اینکه براحتی انگلیسی حرف بزنید؟


2-اصطلاحات رو یاد بگیرید

خیلیا سعی میکنن لغت یاد بگیرن و با کنار هم گذاشتن اونا جمله بسازن. تعداد لغاتی که بعضی دانشجوها بلدند منو شگفت زده میکنه، چون نمی تونن با اونهمه لغت حتی یه جمله ی درست بسازن. دلیلش اینه که اصطلاحات رو بلد نیستن. وقتی کودکی حرف زدن یاد میگیره، همزمان با لغات و اصطلاحات آشنا میشه. بهمین نحو، شما هم باید با اصطلاحات آشنا بشید.
اگر شما 1000 لغت بدونید، بازم ممکنه نتونید حتی یه جمله ی درست بسازید. اما اگر 1 اصطلاح بلد باشید، میتونید باهاش صدها جمله بسازید. اگر 100 اصطلاح رو یاد بگیرید، اونوقت از توانایی خودتون در جمله سازی شگفت زده میشید. درنهایت اگر 1000 اصطلاح رو یاد بگیرید، میتونید تقریبا انگلیسی رو روان صحبت کنید.
پس سعی کنید وقتتون رو صرف یادگیری اصطلاحات کنید (بجای لغات)، تا براحتی حرف بزنید.
ترجمه نکنید!
وقتی میخواهید یه جمله انگلیسی بسازید، صرفا لغات رو از فارسی به انگلیسی ترجمه نکنید. ترتیب لغات در دو زبان کاملا متفاوته و اینکار باعث کندی و اشتباه شما میشه. درعوض، اصطلاحات و جملات رو یاد بگیرید تا دیگه نیازی نباشه به لغاتی که دارید میگید فکر کنید.
مشکل دیگه ای که ترجمه کردن داره اینه که شما موقع ترجمه کردن سعی میکنید گرامر رو بکار ببرید. موقع ساختن جملات، ترجمه کردن و فکر کردن به گرامر اشتباهه و باید ازش پرهیز کنید.


3-خوندن و گوش دادن کافی نیست. چیزهایی رو که میشنوید تکرار کنید!

خوندن، گوش دادن و صحبت کردن مهمترین جنبه های یادگیری هر زبانی هستند، از جمله انگلیسی. بطور طبیعی بچه ها اول حرف زدن یادمیگیرن، بعد شروع به خوندن میکنن و در آخر نوشتن یادمیگیرن. پس ترتیب طبیعی برای یادگیری زبان اینطوریه: گوش دادن، صحبت کردن، خوندن و در آخر نوشتن.
مشکل اول
موضوع عجیبیه که مدارس سرتاسر دنیا اول خوندن رو آموزش میدن، سپس نوشتن، بعد گوش دادن و در نهایت حرف زدن! برای اینکار دلایل مختلفی وجود داره اما شاید اصلیترین دلیلش این باشه که وقتی شما زبان دومی رو یاد میگیرید، نیاز دارید که بخونید تا یاد بگیرید. بنابراین با اینکه ترتیب طبیعی گوش دادن، حرف زدن، خوندن و نوشتنه، اما برای دانشجویان ESL این ترتیب بصورت خوندن، گوش دادن، حرف زدن و در نهایت نوشتنه.
مشکل دوم
دلیل اصلیه اینکه خیلیا میتونن بخونن و گوش بدن اینه که این مهارتها رو تمرین میکنن. بهمین نحو برای حرف زدن هم باید تمرین کنید. فقط به گوش کردن اکتفا نکنید، بلکه با صدای بلند چیزهایی رو که گوش میدید تکرار کنید. با صدای بلند حرف زدن رو تمرین کنید تا جاییکه دهان و ذهن شما بدون هیچ تلاش اضافه ای بتونه از پس حرف زدن بربیاد. با اینکار میتونید براحتی و روانی انگلیسی حرف بزنید.


4-خودتون رو غرق در زبان کنید!

انگلیسی حرف زدن هیچ ربطی به باهوش بودن نداره. هر کسی میتونه به هر زبانی که بخواد حرف بزنه. برای درک این موضوع کافیه به آدمها (مردم دنیا) نگاه کنید. هر آدمی حداقل به یک زبان حرف میزنه، چه باهوش باشه یا حتی مشکل ذهنی داشته باشه.
دلیلش اینه که با انسانهای دیگه ای، که بهمون زبان حرف میزنن، احاطه شده. مثلا در ایران شما بطور مداوم فارسی رو میشنوید و حرف میزنید. حتما متوجه این نکته شدید که افرادیکه در مدارس "انگلیسی زبان" درس میخونن خیلی بهتر انگلیسی حرف میزنند، نه فقط به این خاطر که کلاس آموزش زبان میرن، بلکه به این دلیل که دور و برشون آدمهایی هستن که دایما انگلیسی حرف میزنن.
البته کسایی که توی این مدارس صرفا دنبال دوستانی از کشور خودشون میگردن، کمتر تمرین کرده و کمتر پیشرفت میکنن.
الیته برای اینکه انگلیسی رو روان صحبت کنید نیازی نیست جایی برید. کافیه خودتون رو غرق در انگلیسی کنید. میتونید با دوستانتون قرار بذارید که باهم دیگه فقط انگلیسی حرف بزنید. همچنین میتونید توی گوشیتون یا MP3-playerتون فایل صوتی انگلیسی بذارید و مدام گوش کنید. (از فایلهایی که توی وبلاگ گذاشتیم استفاده کنید!) همونطور که خواهید دید با تغییر نحوه زندگی و محیط اطرافتون به هدف میرسید.
خودتون رو در انگیسی غرق کنید تا خیلی زودتر یاد بگیرید.


5-از منابع مناسب استفاده کنید
یکی از اعتقادات اشتباه اینه که، "تمرین شما رو کامل میکنه". این موضوع خیلی دور از واقعیته. در واقع تمرین کردن چیزهایی رو که دارید تمرینشون میکنید در ذهنتون ماندگار میکنه. اگر جمله ی اشتباهی رو هی تمرین کنید، نهایتا این اشتباه در ذهن شما ثبت میشه. بنابراین مهمه که از منابع معتبر که توسط اکثر افراد تایید و استفاده میشه بهره ببرید.
یکی دیگه از اشتباهاتی که خیلی از دانشجوها مرتکب میشن اینه که اخبار انگلیسی گوش میدن یا میخونن. زبانی که در اخبار استفاده میشه خیلی رسمی تره و محتوای اون بیشتر سیاسیه و در زندگی روزمره کمتر استفاده میشه. لازمه که شما اخبار رو متوجه بشید، اما یادگیری زبانی که اونا استفاده میکنن رو به بعد موکول کنید، وقتی که اصول اولیه زبان رو یادگرفتید.
یادگیری انگلیسی همراه با یه دوست غیر انگلیسی زبان، هم خوبه و هم بد. شما باید از مزایا و معایب اینکار آگاه بشید. تمرین کردن با یه فارسی زبان فی نفسه تمرینه. میتونید همدیگه رو تشویق به یادگیری کنید و بهم انگیزه بدید و اشتباهات هم رو گوشزد کنید. از طرف دیگه اگر نتونید جملات درست و غلط رو از هم تشخیص بدید، ممکنه چیزهای نادرستی از هم یاد بگیرید. بنابراین از این موقعیت ها برای تمرین چیزهایی که مطالعه کردید استفاده کنید.
خلاصه اینکه، چیزهایی رو مطالعه کنید که بهش اطمینان دارید، عموما استفاده میشه و میدونید درسته.طبقه بندی: essays / مقالات،
برچسب ها: مقاله، speaking،

تاریخ : 1393/02/16 | 03:07 ب.ظ | نویسنده : وحید | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.